Nuomonės apie kreditą – įvairios. Vieni mano, kad pasiėmęs kreditą pasiriši kilpą po kaklu, kiti galvoja, kad tai puikus įrankis, kurio pagalba gali drąsiau svajoti, greičiau įgyvendinti planus. Specialistai išskiria du etapus: pasirengimas prieš einant į banką skolintis pinigų sumos būstui ir į ką reikia atkreipti dėmesį jau tariantis dėl konkrečių sąlygų.
Visų pirma, patariama, kas mėnesį atidėti tokią pinigų sumą, kuri būtų skirta būsto paskolai. Reikėtų bent pusę metų pabandyti atsidėti sumas, kiek kainuos kreditas būstui, kadangi per šį laikotarpį geriau suprasite savo realias galimybes. Juk per mėnesį mokėsite ne tik būsto įmokas, bet mokėsite už komunalinius mokesčius, maistą, pramogas ir pan.
Dar vienos papildomos išlaidos, kurios lauks Jūsų – būsto draudimo įmokos, privalėsite apdrausti turtą. Taip pat derėtų įvertinti, kiek papildomai kainuos būsto atnaujinimas ir remontas, netgi renovacija, dažnai apie tai pamirštama.
Labai svarbu nusiteikimas – kuo Jūs geriau suvoksite, jog ruošiatės pirkti brangią paslaugą ir stengsitės sukelti tarp bankų konkurenciją, tuo geresnes sąlygas galėsite turėti. Prasidėjus deryboms su banku, neapsiribokite vienu kreditoriumi ir būtinai išsiaiškinkite, kokias galimybes siūlo kiti bankai.
Skaitykite ir supraskite sutartį. Privalote perskaityti visą sutartį ir įsigilinti į abi dalis, tai yra pats svarbiausias žingsnis. Sutartyje aprašomi banko įsipareigojimai ir teisės, palūkanų keitimo sąlygos, delspinigiai, baudos, būsto grąžinimo mokesčiai, į kai kuriuos punktus dažnai neatkreipiame dėmesio arba manome, kad nieko negalime pakeisti, tačiau tai nėra tiesa. Viskas priklauso nuo Jūsų derybinės pozicijos.
Atminkite, kad kuo didesnį kreditą imate, tuo didesnė bus mėnesinė įmoka. Kuo ilgesniam laikotarpiui imsite kreditą, tuo įmoka bus mažesnė.